Донеси и Пусни
Ученето на добро Дръж, Донеси и Пусни (Апорт) е изключително полезен инструмент.
Може да служи за мотиватор, така че лесно да фокусираме кучето в нас покрай дразнители, за награда – гонене на топка или дърпане на въже.
Най-вече, помага за бързо и ефикасно изразходване физическата енергия на кучето.
В случая започваме отзад-напред. Преди да научим кучето ни да гони и носи играчка или предмет, първо е важно да го научим да пуска.
Както с всичко останало, добре е да започнем ученето на тези нови умения вътре вкъщи и чак тогава да минем към двора или парка, където тренировъчният повод (дълъг 10-15 метра) ще ни бъде в огромна полза. След като кучето научи правилата на игра с въже и „Донеси“ и „Пусни“, продължаваме да ги упражняваме по около 10 минути, всеки ден, в удобни моменти вкъщи или по време на разходка.
- Дърпане - За много кучета играта на дърпане с въже е изключително забавна.
- Преследване/гонене - Ако не дърпане, то почти всяко куче обича да преследва.
- В този урок не ползваме лакомства! - Наградата е дърпане или преследване на играчката.
Какво точно означава "Донеси" и "Пусни"?
- Хвърляме играчка.
- Кучето тича устремено към нея.
- Хваща я, след което устремено се връща обратно при нас.
- Пуска играчката и чака да наградим, като я хвърлим отново. (или подърпаме, ако е въже)
- При добре научено донеси, след като кучето върне играчката, първо може да го фокусираме в упражняването на различни умения, които знае, преди отново да наградим с хвърляне или дърпане на играчката.
В действителност, за да научим добро донеси, първо е добре да изградим желанието на кучето да идва към нас и да пуска играчката. Желанието му да идва, докато държи играчка, най-ефикасно се изгражда с помощта на играта с дърпане. Затова въже е най-подходящо за старт в тези упражнения. Способността да пуска играчката може да изградим чрез следните стъпки:
Как учим кучето да пуска?
Игра на дърпане
Стъпка 1
Движим играчката по земята, за да мотивираме кучето да я преследва, хваща и дърпа.
- Когато дърпаме, допълнително се стараем да държим играчката ниско, за да не насърчаваме излишно скачане и да избегнем потенциални контузии по врата и ставите.
- На този етап не е нужно да караме кучето да пуска.
Стъпка 2
Ако кучето изпусне играчката, може отново да го насърчим да я преследва по земята за 2-3 секунди, преди да му дадем да я хване и отново да дърпаме.
Стъпка 3
Оставяме кучето да печели, за да подсилим самочувствието му към играта.
- Искаме да му покажем, че най-забавната част е дърпането.
- Ако не връща играчката, след като я пуснем да спечели (много вероятно в началните етапи), е добра идея кучето да е на повод и да ползваме дълго въже за целта на играта.
- Така ще бъде по-лесно да си върнем достъп до играчката, да продължим дърпането и отново да му дадем да спечели.
Пусни
След няколко такива игри „без правила“, започваме да представяме идеята за пускане на играчката от страна на кучето.
Стъпка 1
Както си дърпаме, хващаме здраво играчката и я обездвижваме.
- Бонус точки, ако успеем да направим жест с ръката си.
- На този етап не казваме нищо! Само задържаме играчката.
- Целта е да я обездвижим и направим изключително не-забавна.
Стъпка 2
Зависимост от кучето, отнема няколко секунди (между 3 и 30), но рано или късно ще пусне играчката. Важно е ние търпеливо и мълчаливо да си чакаме, докато не пусне.
Стъпка 3
Точно в момента, в който кучето отвори уста и пусне играчката (първият път може да изглежда, че е по случайност и да бъде за част от секундата), маркираме с Браво и веднага връщаме играчката, вдъхваме обратно живот в нея и продължаваме с дърпането. След като кучето пусне:
- Не крием играчката зад гърба си.
- Не я вдигаме извън досега му.
- Не го караме да сяда, чака или изпълнява команда преди да върнем играчката.
- Маркираме с Браво и ВЕДНАГА връщаме играчката, за да наградим факта, че е пуснало и отново да го мотивираме да дърпа с нас. С други думи, показваме му, че когато пусне, играта отново става забавна.
Стъпка 4
Повтаряме стъпка 3, 4 и 5. Постепенно кучето ще започне да пуска все по-бързо, след като задържим играчката. Когато стигнем етап, в който кучето пуска до 1-2 секунди или почти веднага, след като задържим играчката, може да започнем представянето на думата „Пусни“.
Стъпка 5
Задържаме играчката и казваме „Пусни“ точно в момента, преди кучето да пусне. Ако сме минали старателно през стъпките до тук, би трябвало да пусне почти веднага, след като задържим играчката и чуе думата, което ни гарантира, че ще научи правилния ѝ смисъл.
- Ако казваме думата от самото начало, когато на кучето все още му отнема няколко и опитва да дърпа преди да пусне играчката, рискуваме да научи, че "Пусни" всъщност означава "Дърпай малко и после, може би, пусни."
- Ако се повтаряме "Пусни, Пусни, Пусни..." докато не пусне, би било още по-зле и кучето едва ли някога ще се научи качествено от раз да пуска на сигнал.
Стъпка 6
След като упражним сигнала „Пусни“ с помощта на задържане на играчката, може да започнем да го ползваме директно, докато дърпаме, без частта със задържането.
- Може да се наложи да минем през междинно ниво, в което задържаме играчката, но по-леко и даваме сигнала.
- Постепенно задържаме играчката все по-леко, до етап, в който почти не ни се налага да я задържим физически, а самото даване на сигнала "Пусни" е достатъчно, че кучето да пусне.
Видео за "Пусни"
Донеси
След като научим добро „Пусни“, заедно с мотивацията, която сме изградили към дърпането, може да започнем ученето на „Донеси“. Ако искаме процесът да мине възможно най-гладко, ползването на повод и играчка тип въже е почти задържително в началото.
Стъпка 1
Започваме игра на дърпане с кучето ни и след няколко секунди му казваме да пусне.
Стъпка 2
След като пусне, вместо да връщаме играчката обратно за дърпане, я хвърляме настрани.
- В първите няколко повторения на максимум метър разстояние.
- Допълнително ще помогне ако сме седнали или клекнали на земята.
Стъпка 3
Въпреки, че не хвърляме далече, кучето ще хукне и ще хване играчката. В този момент, въодушевено потупваме по земята и го мотивираме да ни я донесе, за да дърпаме. Като в случая, самото дърпане е наградата.
- Кучето може да се насочи в наша посока, но да не ни донесе изцяло играчката или да се опитва да избяга или заиграва, когато посегнем.
- Тук ползването на повод за кучето и въже за играчка изключително много биха помогнали.
- Може да ползваме повода, за да ограничим кучето, ако тръгне да бяга с играчката. А въжето помага, тъй като е дълго и е по-лесно да го хванем, за да продължим дърпането.
- По-плавни движения към кучето и играчката също биха помогнали.
Стъпка 4
Повтаряме стъпка 1, 2 и 3, като междувременно постепенно хвърляме играчката на все по-далече.
- Когато хвърлим играчката на по-далече (над 3-4 метра), може да се наложи да тичаме заедно с кучето ни към нея.
- Когато кучето я хване, започваме да тичаме в обратната посока, за да мотивираме кучето да ни гони и да дойде с нас до мястото, където искаме да донесе играчката.
- Кучетата обичат да гонят, но не им пука кой гони. Ако тръгнем към кучето, с цел да си вземем играчката, може да реши, че играем на гоненица и да започне да бяга от нас. Но ако започнем да бягаме от него, в обратната посока, веднага ще ни последва и ще започне да бяга по нас.
Стъпка 5
С времето ще може просто да стоим на едно място, без да се налага да се включваме в тичането. Единствено ще хвърляме играчката, след като кучето я донесе и пусне. Когато стигнем този етап, може да му представим и думите „Дръж“ и „Донеси“.
- Казваме "Дръж" и хвърляме играчката.
- След като кучето я хване и започне да тича към нас, казваме "Донеси".
- Когато стигне до нас, казваме Браво и награждаваме с няколко секунди дърпане или отново хвърляне на играчката.
Стъпка 6
След няколко месеца усвояване и упражняване на тези умения, може да вдигнем критериите, като започнем да искаме поведения от кучето ни, след като ни върне играчката, преди отново да я хвърлим или дърпаме. Едно от първите поведения, които може да започнем да искаме е търпение.
- След като върне и Пусне играчката, вместо да я хвърлим веднага, чакаме няколко секунди. Постепенно може да добавяме все по-дълъг интервал между момента, в който ни върне играчката и този, в който я хвърлим обратно за награда.
- Други поведения, които може да го мотивираме да направи преди да хвърлим играчката е да седне, легне или да ни погледне за момент.
- Допълнително може да ползваме играчката в стил примамка и да го мотивираме да прави завъртания, осморка около краката ни или да ходи в позиция до нас, преди да го наградим с дърпане или хвърляне.
Видео за "Донеси"
Сподели как обучаваш кучето си
Включи се във Facebook групата на DoggoFriends и сподели как учиш кучето на „Пусни и Донеси“.