Хапане
Тук не говорим за хапане от страх, териториалност, пазене на ресурс, болка или несигурност. Това хапане отново е вид комуникация, но със съвсем друга цел и може да бъде изключително опасно. Покриваме този казус в друг урок, но най-вече, ако имате подобен проблем, силно препоръчваме директно да се свържете с нас през страницата ни за контакти.
Вида хапане, което покриваме в този урок е по следните причини:
- При бебетата, преди и по време на смяната на зъби, ги сърбят венците. След това този фактор отшумява.
- Съвсем естествено е за малките кучета да контактуват със света наоколо по този начин.
- Кучета, малки и пораснали, които лесно се заиграват и превъзбуждат, също обичат да хапят с цел да привлекат вниманието ни, под формата на игра.
Този вид хапане е силно казано опасно, но със сигурност може да бъде много неприятно, особено ако кучето го превърне в навик.
Хапането не е проблем, който решаваме за ден или седмица. Дори с коректно обучение, хапането при малките кученца често може да продължи до 6 месеца, така че е нужно да проявим известна степен търпение. Целта е да го ръководим правилно чрез пренасочване и ограничение на достъпа му до нас в ключови моменти и с времето хапането постепенно ще изчезне.
Как реагираме, когато кучето започне да ни хапе?
Има три основни подхода към този проблем:
Пренасочваме към играчка
Ако кучето очевидно има доста енергия в себе си, първо е добра идея да поиграем заедно.
- Добре е винаги да имаме различни играчки на разположение, с които да пренасочим вниманието на кучето, ако се опитва да хапе.
- Ако кучето ни ръфа, защото го сърбят зъбите, гумена или кожена дъвчалка би свършила била по-подходяща за пренасочване. Ако е по-игриво, въже за дърпане или топка са най-честите избори.
- В случай, че причината зад хапането е желание за игра, важно е не просто да пренасочим кучето към играчката, а да си поиграем заедно за известно време.
- Опитваме да раздвижим играчката по забавен начин, докато държим собствените си крайници възможно най-неинтересни.
- Кратка игра на дърпане или гонене и носене би трябвало да изтощи кучето достатъчно.
- Повечето кучета в ранна възраст безпроблемно издържат по 5 минути физическа тренировка за всеки месец от възрастта им, по два пъти на ден. Това означава, че 3-месечно кученце може да тренира до 30 мин на ден, разделени на два пъти по 15.
- Все пак е добре да не прекаляваме с физическата тренировка, дори кучето ни да не споделя тези виждания.
- В случай, че кучето е получило здравословна доза физически занимавки, спокойно може да го насочим към тренировка с храна.
Пренасочваме към кратка тренировка с лакомства
Ако кучето продължава да хапе, дори след като си поиграем, тренировката с лакомства ще го насочи към по-спокойни поведения.
- Упражняваме и развиваме вече познати умения или учим нещо ново.
- Ползваме останалата част от дажбата, за да насочим кучето към по-спокойни поведения в неговото място. Например, Място за Време и Разстояние.
- За финал, или ако нямаме възможност за тренировка в дадения момент, може да предложим на кучето вкусна и дълготрайна дъвчалка, KONG намазан с малко фъстъчено масло или друг вид занимателно лакомство.
- Няма нужда да преуморяваме кучето с физическа активност! Менталната стимулация е ключа към истински доволно и спокойно куче.
Обратен тайм-аут
Често се случва да попаднем в ситуация, в която сме опитали всичко и всички нужди на кучето са покрити, но продължава да дивее и да ни хапе. Играли сме си, обучавали сме се, яло е, пило е вода, минали сме хигиенните навици, даже сме направили всичко това два пъти, но просто хапането няма край.
Какво правим тогава?
- "Обратен тайм-аут" означава - не да изкараме наказателно кучето от стаята или да го затворим в клетката/заграждението, а ние самите да излезем.
- Това правим с цел да му покажем, че този начин на игра не ни харесва и единствено ни гони от стаята.
- За най-ефикасен ефект от "обратен тайм-аут" е добре да ползваме заграждение, както показваме във видеото по-долу.
- Ако има нужда, чрез "обратния тайм-аут" се възползваме да научим кучето на по-лека захапка, което е допълнителен бонус в обучителния процес.
- Когато кучето ни захапе по-силно или отказва да се пренасочи към играчката, излизаме за момент от заграждението и прекратяваме достъпа му до нас.
- Ако нямаме заграждение, излизаме от стаята и затваряме вратата след нас.
- Излизаме за максимум 20-30 секунди и се връщаме отново да дадем шанс на кучето да поиграем с играчка.
Видео
Допълнителни насоки
Затваряне в клетка или заграждение
Предприемането на тази мярка изисква кучето да е добре приучено към клетка. Малко по-точно, стъпките за Време и затваряне на вратата са най-ключови.
Ако в конкретен момент сме твърде заети или ситуацията не ни дава възможност да сме изцяло фокусирани върху кучето, е най-добре да го оставим в клетката или заграждението.
Разбира се, мотивираме кучето да влезе вътре по собствена воля и преди да го затворим му предлагаме нещо занимателно като KONG или разнообразие от дъвчалки.
В случай, че се размрънка, но всички нужди са му покрити и нямаме възможност да го пуснем в дадения момент, е най-добре да го игнорираме, но също така да не пропускаме да му дадем някоя допълнителна награда, когато замълчи, дори за 2-3 секунди.
Когато го пускаме от клетката, отново е добре да го направим в момент, в който е в по-спокойно състояние.
Ако оставяме кучето изцяло само, затворено в клетка или заграждение, е добре да се уверим, че не оставяме дъвчалки, които са лесни за поглъщане в големи размери.