Ела
Да идва надеждно на сигнал е съществено и потенциално животоспасяващо умение за всяко едно куче.
До тук сме покрили няколко упражнения, които укрепват умението на кучето да идва при нас по собствено желание. (Например Ориентация, както и някои от по-забавните упражнения и игри с примамка).
Сега ще покрием по-целенасочено обучение в тази насока.
Как учим кучето да идва на сигнал?
- Започваме на късо разстояние от кучето, в контролирана среда (вкъщи). Хвалим го с Браво, когато започне да се движи към вас и винаги даваме награда като ни достигне.
- Често се пропуска важна стъпка, при обучението на "Ела". В началото на упражнението е нужно използването на дълъг повод (10-15 метра).
- Контролът върху кучето е половината уравнение в тренировката. Преди всичко, трябва да направим невъзможно за него да избяга от нас или да ни игнорира. Ще е нужен тренировъчен повод и много висока валута награди като истинско пилешко или месен деликатес.
Започваме от вкъщи
Изключително важно е да започнем този тип тренировки в позната за кучето среда, без дразнители (вкъщи).
Стъпка 1
Извикваме въодушевено кучето с „Ела“ или друг сигнал.
Стъпка 2
Когато тръгне към нас, веднага го похвалваме с Браво.
Стъпка 3
Награждаваме с лакомство като стигне до нас.
- Награждаваме с повече лакомства (джакпот) през първите успешни опити на кучето.Така то асоцира идването при вас с масивна награда, а това е крайпътен камък за постигането на пълен успех с командата.
- Независимост от средата, в която сме, Ела е последното умение, на което разреждаме наградите. Колкото и добре да се справя кучето, до късен етап награждаваме 100% от случаите, в които идва при нас на сигнал. Придържаме се към това поне 1-2 години след старта на обучението (зависимост от кучето).
- Ако сме навън, награждаваме, дори когато дойде без да го повикаме.
Преминаваме към тренировки навън
Тук влиза в сила дългият повод, който дава възможност да репетираме идване към нас, от все по-далечно разстояние.
- Когато излезем навън, не очакваме да продължим тренировките от там, докъдето сме стигнали вътре. Да ни обръща внимание навън е в пъти по-трудно за едно куче. Винаги, когато преминем към нова, по-разсейваща, среда с кучето, има голям шанс да изпуснем интереса му.
- След като излезем и започнем тренировки в среда с малко повече разсейващи фактори (дразнители), трябва да се уверим дали кучето изобщо има желание да се учи като му предложим лакомство. Това е чудесен начин да измерим ентусиазма му спрямо тренировките. Ако вземе лакомството, това е добър индикатор, че е в състояние, подходящо за обучение.
- Една от главните цели в подобни тренировки е да упражняваме сигнала за идване от разстояние. Ако кучето тотално ни игнорира, имаме три опции:
Опция 1
Да се разходим из околната среда около 20-30 минути с кучето, за да възприеме новото място преди самото ново умение.
Опция 2
Да опитаме да предложим нещо по-вкусно. Или ако е в настроение за игра, с любима играчка може да имаме повече шанс да привлечем вниманието му.
Опция 3
Да се преместим в не дотолкова разсейваща среда.
- Ако кучето не дойде при първо повикване, не се ядосваме. Искаме кучето да разбере, че когато идва при нас, винаги ще се случва нещо хубаво, а не лошо - наказание или хокане. Ако очаква да дойде при нас с нетърпение, шансът да го направи е доста по-голям.
- Начин, по който допълнително да го мотивираме да тръгне към нас, е като ползваме повода за ограничение (не го дърпаме към нас) и се доближим към него преди отново да опитаме да го повикаме. Ако е нужно, изцяло ще се доближим до него, ще допрем лакомство до носа му и ще го примамим до първоначалното място, от което сме го извикали, след което ще дадем наградата. Това екстра старание и проява на разбиране от наша страна буквално ще издиктува на кучето какво искаме от него по здравословен, поучителен и позитивен начин.
- Ако кучето се е фиксирало към дразнител, единствено тогава може да ползваме повода с цел плавно да го изтеглим и да създадем разстояние от дразнителя. Намираме разстояние, на което кучето е по-склонно да идва към нас и да ни обръща внимание, вместо да се фиксира към дразнителя и работим оттам. С времето и в процес на няколко тренировки, постепенно се приближаваме и тренираме все по-близо до разсейващите фактори.
Видеа
В тези видеа показваме как учим нашето куче, Меф, да ни обръща внимание и да идва при нас в присъствието на дразнители. За целта, използваме кучешкото заграждение, но не влизаме вътре, а първо се обучаваме отдалече. Много постепенно се приближаваме към заграждението, в което дори да няма кучета вътре, представлява интересна зона за Меф.
Сподели как учиш кучето на „Ела“
Включи се във Facebook групата на DoggoFriends и сподели как обучаваш кучето си.
Допълнителни игри за укрепване на "Ела"
Гоненица
Може да играем около пейка, дърво или стълб. Когато ни настигне, даваме 2-3 награди от ръка.
Ориентация със спринт
Сходно на гоненицата, с разликата, че като ни настигне не даваме от ръка, а отново хвърляме лакомството на земята.