Скачане
Куче, което обича да скача, се нуждае от редовни умствени и физически тренировки, за да се изразходи излишната си енергия. Този тип кучета в никакъв случай не са лоши, просто са страшно развълнувани да общуват с нас, което е нещо хубаво.
Най-честия вид скачане при кучетата, е когато се превъзбудят. Например, като им липсва базово обучение и държим лакомство над тях, биха скачали, за да се доберат до наградат. Или когато не са ни виждали от няколко часа, скачат, защото искат да ни поздравят лице в лице.
Изключително важно е да създаваме обучителни сесии, в които да обясним тези концепции на кучето в контролирана и спокойна среда, преди да започнем да пренасяме умението в по-реални ситуации.
Как се справяме с нежеланото скачане?
Главната цел е да открием поведението, което бихме желали от кучето и постепенно да го развием до по-силна степен от нежеланото.
Междувременно се стараем да не поставяме кучето в ситуации, които лесно провокират нежеланото поведение.
Долу и Горе
Учим кучето на ясен сигнал за „Долу“, който да означава и четерите лапи да бъдат на земята.
Добре да го научим в комбинация с „Горе“, за да създадем още по-ясно разграниечение между двете.
Стъпка 1
Ползваме примамка да насочим кучето към лапи на стол или върху нас. (ако размерът му позволява)
Стъпка 2
В момента, в който стъпи на стола, казваме „Горе“ и даваме награда.
Стъпка 3
Отново с лакомство, примамваме кучето да слезе.
Стъпка 4
В момента, в който лапите му докоснат земята, казваме „Долу“ и даваме награда.
- Понякога може да даваме 1-2 допълнителни награди за "Долу", за да го направим по-стойностно за кучето от "Горе".
Стъпка 5
Повтаряме стъпките и постепенно премахваме примамката, за да научим кучето да прави поведението само чрез жест или вербален сигнал.
Реални ситуации
Когато се прибираме, може да се подготвим предварително с награди и в момента, в който влезем, да кажем на кучето „Долу“ и веднага да наградим, че е задържало лапите си на земята.
При посрещане на гости е важно да наблегнем над менажирането на ситуацията и ако знаем, че кучето би скачало, първите 5 минути може да го държим в другата стая или в клетка/заграждение.
След като госта се настани и кучето се успокои, може да го сложим на повод и с помощта на сигнала „Долу“ да посрещнем госта по учтив начин.
Ако сме навън и заедно с кучето се движим към наш познат, може да кажем „Долу“ още преди да скочи и да наградим, че е проявило сдържаност.
- Тук прилагаме правилото за предвидливост от предишния урок и се стараем да прекъснем кучето ПРЕДИ да е скочило по човека.
- Когато кучето успее в реална ситуация, даваме джакпот и пускаме 2-3 допълнителни награди на земята или ги поднасяме ниско долу, за да не го изкушим да скочи за наградата.
Седни и Стой
Често се случва да изчакваме наши познати на едно място, докато ни приближават. В тези ситуации, скачащите любимци просто още не са научили добре “Седни” и “Стой”, докато са развълнувани.
Стъпка 1
Първо е добре да научим и упражним основните версии на Стой.
Стъпка 2
Добавяме друг човек в упражнението.
- Например, наш познат влиза в стаята или ни приближава, докато сме се застояли някъде навън.
Стъпка 3
Още преди да е влязал или доближил, даваме сигнал на кучето да седне (или легне) и да стои.
Стъпка 4
В момента, в който кучето види човека, започваме да даваме много чести награди.
Стъпка 5
Докато човека ни доближава, даваме награди през около 1-2 секунди, докато не стигне до нас.
Стъпка 6
Постепенно вдигаме критериите, като разреждаме наградите или добавим още интеракции между нас и другия човек.
- Например, да се здрависаме или човека да погали кучето.
- Ако кучето тръгне да скача по човека, не го наказваме! Просто заставаме между него и другия човек, за да го върнем в Стой и да опитаме отново.
- Ако и това не подейства, молим човека да се отдалечи за момент или ние самите, с помощта на повода, плавно изтегляме кучето настрани и го отдалечаваме достатъчно, че да се успокои.
- В случай, че се наложи да издърпаме кучето настрани, това е ясен знак, че все още е е подготвено достатъчно за толкова реална ситуация и е добре известно време да тренираме по-лесния версия на упражнението.
- Например, човека да се доближи само за 1-2 секунди, докато ние даваме чести награди, след което да се отдалечи без да се здрависваме.
- Ако и тогава кучето изпитва трудност, може да опитаме в по-позната среда, вкъщи или изцяло да се върнем обратно към основните версии на Стой за Време, Разстояние и Дразнители, така че да сме сигурни, че са добре научени.
Допълнителни насоки
От умения към концепции
Чрез комбинация от поведенията Седни и Стой, както и умението да държи четерите лапи на земята на сигнал „Долу“, може да научим кучето на концепцията, че не е нужно да скача, за да приветства нас или други познати хора.
За да постигнем това е нужно често да упражняваме поведението и да създаваме ситуации, в които кучето лесно да успява.
Вдигаме критериите постепенно, спрямо уменията и темпото на кучето.